עתרתי לבג"ץ על הצפת המקצוע

 

יו"ר סיעת "אופק" עו"ד לירן יגודה: "אני היחיד שעתרתי לבג"ץ בנושא הצפת המקצוע וסיעתי "אופק" היא היחידה ששמה על השולחן תוכנית אופרטיבית לבלימת הצפת המקצוע"

עו"ד לירן יגודה

יצחק חברוני    Lawclub.co.il

יום שני, 8 ליוני 2015,  18:00

לא קל בימים טרופים אלו של מערכת בחירות מסחררת

בשילוב קמפיינים תובעניים בין "מחנה ברזילי"  ל"מחנה

נווה"  לתפוס  את  יו"ר  סיעת "אופק"  עו"ד  לירן  יגודה

לראיון בלעדי על עשייתו המושקעת לרווחת עורכי הדין

החברים  בלשכה, עתירתו  לבג"ץ  על  סוגיית  "הצפת

המקצוע" והשמת "התוכנית האופרטיבית לבלימת הצפת המקצוע" בפני ראש הלשכה עו"ד דורון ברזילי.

 

הרבה עורכי דין מדברים על הבג"ץ שהגשת בסוגיית הצפת  המקצוע,  עתירה  בת  מאות עמודים תוכל לתמצת  לנו  בקצרה  במה  עוסקת  העתירה  ואלו פתרונות טמונים בה ?

 

"ובכן מה שקורה כיום הוא שיש כל שנה למעלה משלושת אלפים עורכי דין חדשים בתעשייה עובדה שפוגעת קשה הן באותם עורכי דין צעירים, הן בעורכי הדין הוותיקים והן בציבור, וזאת משום שיש יותר מידי עורכי דין במשק, וכדי למנוע מצב כזה  צריך  להבין כמה  עו"ד  מדינת  ישראל צריכה מידי שנה ולהכין בהתאם לכך תכנון שנתי מקדים של הנרשמים ללימודי משפטים באוניברסיטאות ובמכללות מה שבפועל קורה שרק האוניברסיטאות מכינות תכנון שנתי מקדים

והמכללות כמובן שלא, כך נוצרת ההצפה בשוק וללשכה לצערי אין אפשרות לטפל בכך. עתירתי היא לקבל מידע ולדעת סוף סוף מהי כמות העורכי דין הדרושים מידי שנה לשוק בהתאם לצרכי המשק והחברה, לאחר שנדע מהי הכמות הדרושה ותהיה החלטה שיפוטית בעניין, נוכל למנוע פתיחת מכללות חדשות אשר צצות כמו "פטריות אחר הגשם" ולכל מוסד אקדמי תהיה אפשרות לרשום כמות מסוימת של סטודנטים ולא כפי שקורה היום, וכמו שבלימודי רפואה יש הגבלה לכמות הסטודנטים הנרשמים כך גם בלימודי משפטים צריכה להיות הגבלה למען שמירת טיב ואיכות המקצוע במשק לטובת הציבור" כך אומר יושב ראש סיעת "אופק" עו"ד לירן יגודה ומוסיף "אנחנו אף הסיעה היחידה אשר הניחה לראש הלשכה על השולחן את "התוכנית האופרטיבית לבלימת הצפת המקצוע" אשר יזם מספר שתיים ברשימת סיעת "אופק" עו"ד רם גמליאל. תוכנית זו נדונה בפנלים חשובים ואף בפנל בכנס הלשכה האחרון באילת, ואנחנו נעשה הכל בקדנציה הבאה על מנת להוציא את התוכנית לאור וכן לשמור על איכות המקצוע" אומר יו"ר סיעת "אופק" עו"ד לירן יגודה.

העתירה שהוגשה לבג"ץ

תספר לנו קצת על עצמך ועל עשייתך בארבע שנים האחרונות

 

"עוד משנה א' וב' ללימודי משפטים ייצגתי את חברת פלאפון בכל הארץ בתביעות קטנות, לאחר מכן עשיתי טרום התמחות, התמחות והייתי שנה וחצי עו"ד שכיר במשרד עו"ד חיצוני של פלאפון, עסקתי בתחום התקשורת, לאחר מכן פתחתי משרד עצמאי, משרדי עוסק בתחום האזרחי ותביעות ייצוגיות. במקביל נבחרתי בבחירות הקודמות כחבר בוועד מחוז ת"א והמרכז, כיהנתי כיו"ר ועדת עורכי דין צעירים במחוז וכן בלשכה הארצית. וכיום אני מכהן כסגן יו"ר מחוז תל-אביב וכיו"ר סיעת "אופק". חלק מפעילותנו הם ימי עיון ללא תשלום שאני אשית גאה בהם מאוד בתוכנית זו עורכי דין צעירים המשתתפים בימי עיון נהנים מסדנא בת עשרות מפגשים ע"י מיטב העורכי הדין המקצועיים בתחומי עריכת הדין כמו "הוצאה לפועל" "מקרקעין" "משפחה" "תביעות ייצוגיות" ועוד והכל ללא עלות, חשוב להדגיש שבעבר ימי העיון היו כרוכים בתשלום. בתוך כך יזמתי את "אימות חתימה בלשכות ההוצאה לפועל" וכן עשינו אירועים תרבותיים מקצועיים כמו "משפט על הבר" ו"מפגשי המרפסת" ושאר ערבי סטנדאפ. וכיום הקמתי עם מספר חברים סיעה חדשה וחזקה בשם "אופק" שתיתן תמיכה לאלפי עורכי דין וותיקים וצעירים, חבריה ידועים כאנשי ציבור אשר עזרו תמיד לעורכי דין ונכונים תמיד להמשיך ולעזור כמו חבר בנשיאות של וועדות ומרצה בלשכה עו"ד רם גמליאל, ויו"ר הוועדה לתלונות שווא ולניכור הורי במחוז, ומייצגת בסיעה את המגזר החרדי עו"ד פנינה יחזקאל כחלון, ויו"ר וועדת האינטרנט בלשכה עו"ד תמר גמליאל, ועו"ד רועי ברזילי אשר תורם לחברה כחבר מועצת עיר בעיריית ר"ג ועוד עורכי דין רבים וטובים".

לבחירות ליו"ר הלשכה במי אתם תומכים?

 

אנחנו בסיעת "אופק" תומכים ביו"ר הלשכה עו"ד דורון ברזילי לכהן קדנציה נוספת בתור היו"ר לשכת עורכי הדין בחירתנו בו היא משום שהוא אדם ישר והגון, ואנחנו חושבים שהוועד בראשותו של יו"ר מחוז תל-אביב עו"ד אפי נווה ו"מחנה גיא רון" לא פרגן לו את המנדט אשר הוא קיבל אלא הגביל אותו עד כמה שיכלו, ולצנינים היה בעיניהם הצלחתו המסחררת בסוגיית משוב השופטים. אומנם שהמהלך הזה היה חד צדדי מצד הלשכה ואני מברך על כך, אך אני אשית אפעל בקדנציה הבאה שלי להביא את סוגיית המשוב לדיון ודיאלוג בין הלשכה להנהלת בתי המשפט וכך שני הצדדים יישרו את ההדורים ביניהם בסוגיה זו, יש למצוא פתרון שיניח מחד את דעת השופטים בעניין המשוב ומאידך שלעורכי דין יהיה מקום להביע דעתם על השופטים, זה דבר מקובל בעולם ואין סיבה שלא יהיה קיים".

 

בעבר תמכת ביו"ר ועד מחוז תל-אביב עו"ד אפי נווה מה קרה שנטשת את "מחנה נווה" וחברת למחנהו של יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד דורון ברזילי?

 

את השאלה הזו צריך להפנות למי שהיה במובהק מעלה סטטוסים בפייסבוק  נגד עו"ד אפי נווה במשך שלוש שנים והיום כמה חודשים לפני הבחירות הוא החליט לחבור ל"מחנה אפי גיא רון" והרבה שואלים אותי איך זה קרה? כי זה באמת מפתיע ואני עונה להם שוב תשאלו את אותו בן אדם.

 

ובכל זאת מה לגביך ?

 

אני מזכיר שתמכתי בבחירות הקודמות גם בדורון וגם בנווה כמקשה אחת, וחבירתו של עו"ד אפי נווה ל"מחנה גיא רון" מיד לאחר הבחירות לא הייתה לרוחי ובתחילת הקדנציה בישיבות מחוז דברו רעה נגד  עו"ד דורון ברזילי ואני יחד עם חבר סיעתי דאז שהיום הוא מקום ראשון בסיעת  הצעירים במחוז של אפי נווה יצאנו להגנתו ועו"ד אפי נווה לא אהב את התנגדותנו לדברים הנאמרים בישיבות מה שהביא ביננו לקרע רצני עד שהדברים ביננו התבהרו הובטח לי שהמחוז בהחלטותיו לא "ישים רגליים" לראש הלשכה עו"ד דורון ברזילי וכך התחלתי לפעול גם דרך המחוז ולבצע המון פעילויות ובמילים אחרות נכנסתי לקואליציה, מכאן ועד להגיד שאני הייתי במחנה "נווה גיא רון" הדרך ארוכה, אגב את גיא רון פגשתי רק פעם אחת בחיי, אז כיצד אני בכלל יכול לתמוך בו??? בגלל המלחמה בין המחוזות לראש הלשכה, ראש הלשכה החל לפעול כראש לשכה רק בשנה האחרונה והביא להישגים ולכן יש לתת לו לפעול קדנציה מלאה, הוא איש הגון וראוי"

 

ונניח שעו"ד דורון ברזילי ינצח שוב בבחירות, מי הבטיח שאחרי נצחונו לא יחזרו שוב ההגבלות מצד הוועד ?

 

אני סבור שההגבלות שהיו מצד הוועד בקדנציה הנוכחית לא יחזרו שנית בקדנציה הבאה, משום שבקדנציה הנוכחית היה צד ג' את "מחנה יורי גיא רון" שהתמודד בבחירות הנוכחית ועתה בבחירות הקרובות שעו"ד יורי גיא רון כבר לא בתמונה אזי משאלת ליבי היא שעו"ד דורון ברזילי ועו"ד אפי נווה יחזרו שוב להיות ביחד כמו בבחירות הקודמות, וזה החלום שלי לראות אותם שוב ביחד ולהביא את השלום ללשכה, זה אפשרי ואני לקחתי מטרה לעצמי להשלים ביניהם בתור אחד שעבד עם שניהם הן בוועד המרכזי שבו עבדתי עם יו"ר הלשכה עו"ד דורון ברזילי והן במחוז תל-אביב שבו עבדתי עם עו"ד אפי נווה אני היחיד שיכול לדעתי, בשביל זה אני צריך כח פוליטי שיבחרו בי ובסיעתי, אנחנו לא נאכזב"

 

במידה ותיבחרו מהם תוכניותכם לארבעה השנים הקרובות?

 

"נמשיך את הימי עיון ללא תשלום לרווחת עורכי הדין ונעסוק בתוכנית האופרטיבית לבלימת הצפת המקצוע תוך שיתוף פעולה מלא עם מרכזים אקדמאיים והמשך דיונים על העתירה שהוגשה לבג"ץ. וכן טיפול במשילות לשכת עורכי הדין וקידום חקיקה שכר טרחה מינימלי (אני כבר בהדברות מול מפלגת העבודה בכנסת בעניין זה). ומשוב השופטים תוך כדי הבנה מלאה בין הלשכה להנהלת בתי המשפט. וחיזוק הלשכה בבית המחוקקים"

 

משהו לסיום?

 

"כן, אני קורא לכל המתמודדים להנמיך להבות ולכבד דעות שונות, סה"כ בעוד כמה ימים הבחירות יהיו מאחורינו ואנחנו צריכים להישאר חברים."

 

לפניות לכתב: Yitzhak.hevroni@gmail.com